خانه > اینترنت > ترفندهای اینترنتی > بدست آوردن اطلاعات یک آی پی (ip)
بدست آوردن اطلاعات یک آی پی (ip)

بدست آوردن اطلاعات یک آی پی (ip)

بدست آوردن اطلاعات یک آی پی (ip)

بدست آوردن اطلاعات یک آی پی (ip)

آی پی ( IP ) چیست و چه کاربردی دارد ؟

ip مانند آدرس فرد در اینترنت عمل می کند.

هر شرکت ارائه کننده اینترنت ip های متفاوتی از دیگر شرکت‌ها دارد.

آی پی برای افرادی که از روش dial-up به اینترنت متصل می‌شوند مختلف است. البته زمانی که از isp دیگری استفاده کنید ip شما تغییر می‌کند یعنی برای مثال شما از کارت اینترنت شرکت A استفاده می‌کنید این شرکت به شما یک ip خاهد داد و هر باری که به اینترنت متصل می‌شوید همین ip را خواهید داشت ولی اگر از کارت اینترنت شرکت B استفاده کنید ip متفاوتی به شما خواهد داد چون isp شما تغییر می‌کند.

اما برای کسانی که از adsl استفاده می کنند این ip یکسان است چون کسانی که adsl دارند isp خود را تغییر نمی‌دهند منظور از isp همان شرکتی است که خدمات اینترنت را فراهم می کند. اما این شرکتها معمولا تعداد مشخصی آی پی دارند و هر بار که شما از طریق سیستم اونها به اینترنت متصل می‌شوید یکی از آی پی‌هایی که آزاد است به شما تعلق می‌گیرد، پس در هر بار اتصال شما به اینترنت ip شما تغییر می‌کند. پس حالا از کجا اطلاعاتی راجع به یک آی پی خاص بدست آوریم؟

در مقالات قبلی درباره‌ی ساختار قسمت‌های مختلف آی پی توضیح داده شد که هر آی پی در واقع از چند بخش و یا از یک سری اعداد تشکیل می‌شود که در واقع با استفاده از آنها می‌توان فهمید یک آی پی خاص از کجای کره‌ی زمین به شبکه‌ی اینترنت متصل شده است و حتی می‌توان فهمید که دقیقا مال چه شخصی است و از چه دستگاهی جهت اتصال به اینترنت استفاده شده است. اما به علت رعایت اطلاعات اشخاص و قوانین امنیتی این اطلاعات را نمی‌توان بدون مجوزهای قضایی کسب کرد. در حالت کلی اطلاعاتی که بصورت عمومی می‌توان از یک آی پی بدست آورد مربوط به مکان سرویس دهنده‌ی آن آی پی و اطلاعات و شماره تلفن مربوط به آن سرویس دهنده‌ی اینترنت است که البته با استفاده از این اطلاعات می‌توان موقعیت تقریبی شخص صاحب آی پی را حدس زد، چرا که این روزها سرویس دهنده‌های اینترنتی بسیار گسترده شده‌اند و در اکثر استان‌ها وجود دارند و با استفاده از ip می‌توان حداقل استان و شهر صاحب آی پی را مشخص کرد.

روش‌های بدست آوردن اطلاعات راجع به یک آی پی (ip) :

۱ – بدست آوردن اطلاعات آی پی با استفاده از سایت‌های مربوطه

سایت‌های زیادی وجود دارند که با دادن آی پی به آنها اطلاعات مربوط به آی پی را به شما خواهند داد. این اطلاعات اکثرا شامل موقعیت مکانی افراد شامل کشور و شهر می‌باشد. از جمله مهمترین این سایت‌ها عبارتند از :

http://www.find-ip-address.org

http://www.iplocation.net

http://www.ip-tracker.org

 

۲ – بدست آوردن اطلاعات آی پی با استفاده از نرم افزار‌های خاص

برای بدست آوردن اطلاعات در مورد یک آی پی می‌توان از نرم افزارهای مخصوص این کار هم استفاده کرد که یکی از بهترین این نرم افزارها IPNetInfo می‌باشد که با استفاده از اون می‌تونید حداکثر اطلاعات قابل دسترس در مورد یک آی پی را بدست آورید.

این نرم افزار رو می‌تونید از سایت سازندش به نشانی http://www.nirsoft.net/utils/ipnetinfo.zip دانلود کنید و بعد از نصب کردن استفاده نمایید.

نکته : توجه داشته باشید که اطلاعاتی که این نرم افزار در اختیار شما قرار می‌دهد در واقع مربوط به شرکت سرویس دهنده‌ی آن آی پی می‌باشد نه اطلاعات شخصی که با استفاده از آن  ip به اینترنت وصل شده است .اما در صورت نیاز با استفاده از حکم قضایی می‌توان اطلاعات کامل شخص مورد نظر را بدست آورد چون همه‌ی اطلاعات مربوط به اتصال کاربران در سرویس دهنده‌های اینترنت ثبت می‌شود.

بدست آوردن اطلاعات یک آی پی (ip) با استفاده از نرم افزار IPNetInfo

بدست آوردن اطلاعات یک آی پی (ip) با استفاده از نرم افزار IPNetInfo

 

چگونه بفهمیم ip آنلاین است یا نه :

برای اینکه بفهمیم یک آی پی الان آنلاین است یا آفلاین باید آی پی را ping کنیم برای مثال شما می‌خواهید آی پی ۱۲۱٫۱۴۳٫۲۴٫۳ را ping کنید برای این کار باید وارد Command prompt در کامپیوتر خود شده و دستور زیر را تایپ کنید:

Ping 121.143.24.3

به فاصله بین ping و ip دقت کنید. برای وارد شده به command prompt روی استارت کلیک کرده و روی run کلیک کیند در پنجره run کلمه cmd را تایپ و ok را بزنید

با این کار شما می‌‌توانید بفهمید که آی پی مورد نظر زنده است یا مرده اگر time out داد پس این آی پی مرده است یا همان آفلاین است ولی اگر reply داد این آی پی زنده است یا همتن آنلاین می‌باشد.

برای اینکه آی پی سایتی را بفهمید از همین روش استفاده می‌کنند یعنی اول ping را تایپ می‌کنند بعد به جای آی پی آدرس سایت مورد نظر را تایپ می‌کنند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

7 − یک =

bigtheme